2203/102
Kinesisk lågkrukke af nefrit, delvis gennembrudt låg med lågknop i form af drage, i siderne og ved fodstykke ringhanke, monteret på stand af mørkbejdset træ. 20. årh. H. inklusiv stand 24,5. Samt stav af nefrit, udskåret med drage og skyformationer. 20. årh. L. 16. (2)
Lågkrukke med mindre kanthak.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
20 bud