Gunnar Westman (f. København 1915, d. 1985)
Stor figur af stentøj modelleret i form af ugle. Delvist dekoreret med lys grågrøn og mørkebrun glasur. Sign. monogram GW. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, F16, Z646. Unik. H. 21. L. 25. B. 15,8.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
24 bud