2043/​575

Gunnar Westman (f. København 1915, d. 1985)

Stor figur af stentøj modelleret i form af ugle. Delvist dekoreret med lys grågrøn og mørkebrun glasur. Sign. monogram GW. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, F16, Z646. Unik. H. 21. L. 25. B. 15,8.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

24 bud

6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.400 kr.
(Autobud) 4.200 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
(Autobud) 3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.