2125/991
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid- og orangelakerede lameller af forkromet metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 44.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med mindre skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag
24 bud