2144/​830

Dansk design

“Tulipan”. Lysekrone af messing med otte arme, tulipanformede skærme af opalglas. Udført og mærket hos Fog & Mørup. H. 81. Diam. 54.

Litteratur: “Bygge og Bo”, sept. 1954, s. 5.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Minimale afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.700 DKK

(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK