2144/830
Dansk design
“Tulipan”. Lysekrone af messing med otte arme, tulipanformede skærme af opalglas. Udført og mærket hos Fog & Mørup. H. 81. Diam. 54.
Litteratur: “Bygge og Bo”, sept. 1954, s. 5.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Minimale afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag