1908/3
Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Sommerlandskab med kornmarker. Sign. monogram 1924. Olie på lærred. 65×90.
Udstillet: Kunst i Randers Eje, Pinsen 1944, nr. 15.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag