1946/​6014

Arkitekterne Dahlerup & Møller, 19. årh.s slutning

Præsentationsprospekt af Statens Museum for Kunst. Usigneret. Stemplet på bagsiden “Kunstmuseums Bygningen, Architekerne Dahlerup & Møller”. Pen, bly og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 19×50.

Det nye nationalgalleri, Statens Musueum for Kunst, blev opført i 1889–1896 af arkitekterne Jens Vilhelm Dahlerup og Georg E. W. Møller.

Papiret er lidt gulnet. Undersøgt i ramme.

BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK