Arkitekterne Dahlerup & Møller, 19. årh.s slutning
Præsentationsprospekt af Statens Museum for Kunst. Usigneret. Stemplet på bagsiden “Kunstmuseums Bygningen, Architekerne Dahlerup & Møller”. Pen, bly og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 19×50.
Det nye nationalgalleri, Statens Musueum for Kunst, blev opført i 1889–1896 af arkitekterne Jens Vilhelm Dahlerup og Georg E. W. Møller.
Papiret er lidt gulnet. Undersøgt i ramme.
BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019