P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Erhvervet af Læsø Museum i november 2011.
På vej hjem fra marken. Usigneret. Betegnet Læsø 22. Juli 49 (?). Olie på lærred. 39×64.
Proveniens: ABR auktion 457, 1984 nr. 248. Købt for 52.000 kr. Ifølge oplysning skulle billedet være malt under Skovgaards besøg på Læsø omkring 1849.
Malerier, 29. november 2011