1947/619
Poul Henningsen, m.fl. (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Bordlampe med stamme af bruneret messing. Fatningshus af bakelit. Overskærm af grøn/hvid bemalet kobber. Ubekendt base, afbryderhus, mellemskærm og topskrue. Bundskærm mangler. PH-dele udført hos Louis Poulsen. H. 55. Diam. 40.
Omfattende brugsslitage, herunder ridser, mærker, skævheder, anløbninger og lakafskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
26 bud