Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“Dronningen af Saba” og “Kong Salomon”. Et par store toarmede lysestager af lertøj. Dekoreret med blåglaserede, violette og sorte motiver på gråhvid base. Sign. Bjørn Wiinblad August 1975. H. hhv. 32,5 og 31,5. Lystyllers indv. diam. 2,4. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. “Kong Salomon” med afslag på knop fortil - se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
23 bud