Paul Sinding (f. København 1882, d. sst. 1964)
Det danske artilleriskib, Niels Iuel, på havet. Sign. Paul S. Olie på lærred. 83×111.
N. B. Tilføjelse til beskrivelsen 27/6/2023. Værket er udført efter 1936, hvor artilleriskibet Niels Iuel fik et nyt artillerimærs (mast).
Mindre krakeleringer. Minimale afskalninger ved nedre kant. Én mindre reparation. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. juli 2023