Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Rund lågkrukke af stentøj dekoreret med celadonglasur. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen, 20510. Låg af patineret og delvist forgyldt bronze. Ej stemplet. H. 14.
Lågets underside med indgravering: “1907 D.G. Brand - 1957”.
Moderne kunst og design, 1. december 2020