Henry W. Klein (f. Norge 1919)
Lav skænk af palisander, håndtag og ben af af stål, front med to jalousilåger og fire skuffer. Udført hos Bramin ca. 1965. H. 74. B. 190. D. 44.
Proveniens: Købt af nuværende ejers forældre direkte hos Bramin. Skænken er formentlig en specialudgave udført i en kortere version med stålben og skå af palisander.
Stand rettet 3. okt. 2016.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med nogle vandmærker. Top med større cirkulært mærke på højre side. Enkelte finérskader. Hylder mangler.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016