Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Salatsæt med laf af sterlingsølv. Skafter af palisander. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, Aarhus. L. 31,5.
CITES-certifikat medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. december 2013