2004/689
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Ovalt barberfad / vægstage af lertøj dekoreret med polykromt kvinde- og blomstermotiv på lysegrå base. Sign. Bjørn Wiinblad -74. Monteret med messingbeslag til vægophæng samt to lysholdere. H. inkl. messingmontering 35,5. B. 40,5. D. max. 11,7. Lystyllers indv. diam. 2,1.
På bagsiden er messingmonteringen tapet fast til selve barberfadet for fiksering - kan fjernes. Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud