1947/​194
Charles Howard Hodges, T. Park, 18. årh.: Portræt af Elizabeth Warren og Portræt af Mrs. Watson". Trykbetegnet. Mezzotinter. Varierende størrelser. (2).

Be­skriv­el­se

Charles Howard Hodges (efter George Romney): “Mrs. Warren”. Portræt af Elizabeth Warren. Trykbetegnet G. Romney/C. Hodges. Mezzotinte monteret på papir. Bladstørrelse 49×35.

T. Park (efter Thomas Gainsborough): “The Honble Mrs Watson”. Trykbetegnet T. Gainsborough R. A./T. Park. Mezzotinte. Pladestørrelse 50,5×36,5. (2).

Den ene beskåret ved pladekant. Papiret er gulnet. Mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ældre grafik & tegninger

Kunstner

Charles Howard Hodges, 18. årh.

T. Park, 18. årh.

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.000 kr.

1.000 kr.