2438/​12

“Musselmalet Riflet og Halvblonde”. Samling kaffe- og serveringsdele af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Royal Copenhagen. Bestående af 56 dele. (56)

Bestående af:

Riflet: Chokoladekande uden låg, nr. 482; Kaffekande med låg, nr. 48; Opsats, nr. 457; 10 dybe tallerkener, nr. 167;10 middagstallerkener, nr. 176; Fire sidetallerkener, nr. 300; Ni kagetallerkener, nr. 181; Thekande, nr. 259; Mælkekande, nr. 60; Lille vase, nr. 478; Halvmåne asiette, nr. 155; Sukkerskål, nr. 244; Ni par kaffekopper og én ekstra underkop, nr. 2162; Underkop, nr. 80; Underkop, nr. 465 samt supertallerken med guldkant, denne 19. årh.

Halvblonde: Opsats, nr. 710;

Bing & Grøndahl, blåmalet: Kagetallerken, u.n.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Opsats nr. 457 med jernpletter. Opsats nr. 710 med to minimale afslag. Thekande med to minimale afslag. Asiette nr. 155 med afslag under bunden. Supetallerken med guldkant med afslag under bunden.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?