1746/1016
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulær vase af stentøj dekoreret med clair de lune glasur med violette elementer. Sign. Salto, Kgl. P. H. 15,2. Diam. 18,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. november 2017
Vurdering
Hammerslag