744/689
G. L. Lahde (b. Bremen 1765, d. Copenhagen 1833)
Tre miniatureportrætter. Det ene forestillende en ung mand i profil med mørkegrå jakke. Sign. G. L. Lahde fecit 1790. De to forestillende henholdsvis justitsråd Jacob Rahbek (1728–95) og dennes hustru justitsrådinde Anna Rahbek, født Olrik. Alle sølvstift. Alle cirkulære. Det ene diam. 13, de to diam. 8. (3).
Auction
Bronzes and miniatures, 2 June 2005
Category
Estimate
Sold
Price realised