744/​689

G. L. Lahde (b. Bremen 1765, d. Copenhagen 1833)

Tre miniatureportrætter. Det ene forestillende en ung mand i profil med mørkegrå jakke. Sign. G. L. Lahde fecit 1790. De to forestillende henholdsvis justitsråd Jacob Rahbek (1728–95) og dennes hustru justitsrådinde Anna Rahbek, født Olrik. Alle sølvstift. Alle cirkulære. Det ene diam. 13, de to diam. 8. (3).

Auction

Bronzes and miniatures, 2 June 2005

Category
Estimate

7,000 DKK

Sold

Price realised

9,000 DKK