2014/​731

Dansk design

Gulvlampe med top- og tværstang af messing, stamme og fod af sortlakeret metal. 1940'erne. H. 185.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemalet stamme og fod. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag