2014/731
Dansk design
Gulvlampe med top- og tværstang af messing, stamme og fod af sortlakeret metal. 1940'erne. H. 185.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemalet stamme og fod. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag