Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Fire vaser, to skåle og tre sparedyr af lertøj dekoreret med hhv. uranglasur og horndekorerede motiver på hhv. cremehvid, blå og transparent base. Sign. HAK, nogle stemplet hhv. Danmark og Denmark. Udført hos Kähler. Vaser: H. 13,3–24,5. Skåle: H. hhv. 7,3 og 5,5. Diam. hhv. 24 og 30,3. Sparedyr: H. 13,5–16. (9)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt mindre afslag - fortrinsvis på øvre og nedre kanter. Sparedyr med nogle afskalninger i glasuren. Vase med transparent glaseret base: Øverste kant med afslag. Høj vase med blåglaseret bund: Øverste kant med reparation. Skål med horndekoreret motiv: Øverste kant med afslag og reparation.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
15 bud