Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af mahogni bestående af et skab med tilhørende sokkel samt et par bogkasser. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. Bogkasser: H./B. 76. D. 27,5. Skab: H./B. 76. D. 36. Sokkel: H. 5. L. 76. D. 36. (4)
Proveniens: Komponist Ursula Mamlok. Erhvervet på Den Permanente i 1962.
En nøgle medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og kant- og hjørneafslag.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
11 bud