2132/66
En samling kinesisk porcelæn, bestående af fad på fod, tallerken og asiet, dekorerede i emaljefarver og guld med blomster, sommerfugle og bølgeformationer samt skål af porcelæn, dekoreret med sgraffito på pink grund. 19.-20. årh. H. 2,5–8. Skål H. 5,5. Diam. 11. (4)
Tallerken med mindre kanthak på ydersiden. Let slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud