896/​25

Johann Salomon Wahl (f. Chemnitz 1689, d. København 1765)

Portræt af Prinsesse Louise (1726–1756), Christian VI's datter, gift 1749 med hertug Ernst Friedrich III Karl af Sachsen-Hildburghausen (1727–1780). Usigneret. Olie på lærred. 237×158.

Nærværende maleri kom via prinsesse Thyras giftemål i 1878 med Ernst August ind i den tyske Cumberland-slægt. Prinsesse Thyras svigerfar var konge af Hannover og lod slottet Marienburg opføre. Statens Museum for Kunst ejer en mindre udgave af nærværende maleri med målene 135×109. Inventarnummer KMS 1616. Fra 1722 til 1749 var Wahl det danske hofs foretrukne portrætmaler. Han kom i kontakt med hoffet gennem maleren Hendrik Krock, som han portrætterede i Hamborg i 1721, og han var så heldig at komme til Danmark i en periode, hvor hoffet havde brug for en dygtig portrætmaler, der kunne tilfredstille enevældens behov for store pompøse portrætter. En af hans styrker var, at han var meget alsidig og kunne male alt fra miniatureportrætter til helfigursportrætter i naturlig størrelse eller derover, dernæst var han meget produktiv. Karakteristisk for hans portrætter er, at de er meget farve- og kontrastrige med skarp glanslys og mørke skygger, hvilket var helt i barokkens ånd. Han var særdeles dygtig til at male tekstiler og klædedragter, og hans modeller udstråler altid en særlig elegance og værdighed.

Proveniens: Schloss Marienburg, Hannover. Bruun Rasmussen auktion 105, 2005 nr. 293.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 15. september 2020

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK