Emanuel Larsen (f. København 1823, d. sst. 1859)
Personer og fiskerbåde på Scheveningen Strand. Sign. C. F. Emanuel Larsen Scheveningen Sept. 1852. Olie på papir monteret på lærred. 41×65.
Enkelte mindre krakeleringer, retoucheringer og reparationer. Behov for let overfladerensning. Løst monteret på lærredet.
Ældre malerier og møbler, 27. maj 2019