Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Kongeederfugle ud for Grønland. Sign. monogram 26. Olie på lærred. 93×131.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 277, 1972 nr. 247, afb. s. 55. Bruun Rasmussen auktion 849, 2014 nr. 63, afb. s. 67.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020