2436/235
Heriz tæppe, Nordvestlige Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. Ca. 1920–1930. 235×345
Slidte frynser. Delvis senere overkastning af kanter. Jævnt slidt. Stykke med løs kan, ca. 20 cm. Let slitage på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag