2110/​733

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Tre skamler af gult glasfiber. Model OD 5300. Udført hos O.D. Møbler, Oddense 1970–1973. H. 45. (3)

Litteratur: Henrik Sten Møller: “Nanna Ditzel” s. 134.

Litteratur: Charlotte & Peter Fiell. “70s Decorative Art”, side 104–105.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. 2. sortering grundet fejlfarvning.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag