2110/733
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Tre skamler af gult glasfiber. Model OD 5300. Udført hos O.D. Møbler, Oddense 1970–1973. H. 45. (3)
Litteratur: Henrik Sten Møller: “Nanna Ditzel” s. 134.
Litteratur: Charlotte & Peter Fiell. “70s Decorative Art”, side 104–105.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. 2. sortering grundet fejlfarvning.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag