1518/510
Fritz Hansen design
Et par overpolstrede lænestole på ovale ben af mørkbejdset bøg, sæder, sider samt dybthæftet ryg med blomstret møbelstof. Model 1669. Formgivet ca. 1938. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Bløde fjedre. Betræk med smuds.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
Vurdering
Hammerslag
38 bud