Jørgen Sonne (f. Birkerød 1801, d. København 1890)
En jolle sætter ud fra bredden af en sø i solnedgang. Usigneret. På blændrammen betegnet Jørgen Sonne. Olie på lærred. 16×23.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 249, 1970 nr. 490.
Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022