2415/​219

Kandsskrin i rødt glas med afskårne hjørner og facetteret låg, med forgyldt metal montering, dekoreret i hvidt og guld med blomster og bladværk. 19. årh. H. 9,5 cm. L. 14 cm. B. 9,5 cm.

Defekt montering og løs, mangler lås, afslag ved lås åbning. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

550 DKK
500 DKK