1505/1509
To albarelli apoteker krukker af fajance, dekoreret i underglasur blå og inskription blandt blomster og bladslyng. Italien 17. årh. H. 18 og 18,5 cm. (2)
Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.
afslag og krakeleringer
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
12 bud