Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
“Billedtavle II”. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1988 med titel. Olie på lærred. 150×100.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1978–1989”, Aarhus 2015, kat. M 929, geng. s. 467. Registreret i Galerie Michael Werners arkiv under nr. PK 489. Udstillet: “Per Kirkeby”, Mary Boone / Michael Werner Gallery, New York, USA, november - december 1988, geng. i upag. katalog. Proveniens: Galerie Michael Werner, Köln. Proveniens: Mary Boone Gallery, New York. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Moderne Stilleben Til jorden tynget af døde sager ophobning af afrevne frugter dræbte dyr visnede blomster slukkede stearinlys Til jorden tynget af denne gren og det er godt thi jeg kan ikke selv save den over med hænderne fulde af paletter og pensler
Lange luftrødder fra den nedtyngede gren når jorden og begraver sig for længere væk at skyde op hvide stiklinger i fremmede rum
Per Kirkeby, digt fra samlingen “Den fortsatte tekst” (1982), som også er gengivet i kataloget til ovennævnte udstilling i New York (1988), hvor maleriet blev vist.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018