2415/860
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Øreklapstol med ben af valnød, sider og løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2204. Udført hos Fredericia Stolefabrik.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med slitage og overfladeridser. Det ene ben med revne, kan limes.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag