2125/551
Rigmor Nielsen (d. 20. årh.s slutning)
Standerlampe med stel af messing monteret på konisk base af keramik, dekoreret i lyse, brune, blå og sorte nuancer. Sign. monogram RN. Udført hos Søholm. 1960'erne. H. inkl. skærmholder 156.
Alders- og brugspatina. Varmeskade på skærmholder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag