1841/​9654

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

Mona Morales-Schildt (f. Gøteborg 1908, d. Almunenar 1999)

Fem vaser, fem skåle samt én opsats af klart glas med underfang af polykromt glas. Alle signeret, Udført hos Kosta, Sverige, 1950erne - 60erne. H. 4,5–21,5. Skåle: Diam./L. ca. 11–19,5. (11)

Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Nogle få minimale afslag.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK