1841/9654
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
Mona Morales-Schildt (f. Gøteborg 1908, d. Almunenar 1999)
Fem vaser, fem skåle samt én opsats af klart glas med underfang af polykromt glas. Alle signeret, Udført hos Kosta, Sverige, 1950erne - 60erne. H. 4,5–21,5. Skåle: Diam./L. ca. 11–19,5. (11)
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker. Nogle få minimale afslag.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag