2048/​770

Peter Løvig Nielsen

Fritstående asymmetrisk skrivebord af teak med delvist kehlet kant. Front med tre skuffer, bagside med skab samt hylde, på medestel med messingbøjler. Udført hos Løvig Dansk Design, Danmark. H. 72. L. 151. B. 90.

En nøgle medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Undersiden på bordbplade med nogle finérafslag.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK