2024/123
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze, sekssidet, prydet med blomstrende prunus og design, hanke i form af dyremaskaroner. På tre bøjleformede fødder. Qing 18. årh. Vægt 214 g. L. 12 cm. Tilpasset stand af træ.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag