1851/​795

Fulvio Bianconi (f. Padua 1915, d. 1996)

Figur I form af hanekylling. “Lattimo” glas med farvede “tråde”. Base af klart glas. Formgivet 1954. Stemplet Venini,Murano, Italia. Udført 1950erne af Venini, Murano, Italien. Original papiretiket. H. 17,5. cm

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hanekam har været knækket af og limet på, næstnederste del af hanekammen sidder løs i limning.

Moderne kunst og design, 18. december 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK