1515/​718

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Skulpturel kande af stentøj dekoreret med beige grålig glasur med hvide elementer. Sign. monogram, udført og sign. hos Rörstrand, Sverige. H. 34,5.

Enkelte overfladeridser. Ellers intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 7. april 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK