2436/6
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign Flot kvalitet. Flotte mættede farver. Knyttet på silkekæde. Ca. 700.000 kn. pr. m2. 20. årh.s begyndelse. 441×310.
Slidte/manglende frynser. Ydrste 5 cm i ene ende med lettere skjoldet. Pletvis let slitage på kanter. Enkelte mindre partier med slitage.
Fra
i
Glostrup
Vurdering