1414/904
Carl Edward Matthes (f. Aarhus 1915, d. 1987)
Armstol af bøgetræ med armlæn af teak, betrukket med gult/sort betræk. Model 33 a. Udført hos Matthes Polstermøbelfabrik, Løgten.
Litteratur: Mobilia no. 7, juli 1955, s. 70. Her afbildet model 33 b, i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Porrøst skum. Enkelt hul i betræk.
Moderne kunst og design, 1. april 2014
Vurdering
Hammerslag
20 bud