Holger Christensen (f. København 1890, d. sst. 1965)
To spejdere. Et par figurer af terracotta. Sign. H.C. H. 28,5. (2)
Figurene Pigespejder og Drengespejder blev formgivet i 1942 til spejderbevægelsens 40 års jubilæum af Holger Christensen.
Intet at bemærke. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 13. maj 2021
13 bud