2139/248
Kinesisk Ming stil krukke af celadon-glaseret porcelæn med skåret dekoration i form af drager og bladhang under glasuren. 19. årh. H. 25 cm. Base og låg af træ medfølger.
Fremstår med brændingsfejl ved nedre rand.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag