1904/​1558

Dobbeltkapslet lommeur af guld, kasse rigt graveret med damer i interiør samt blomster, hvid skive med romertal, støvkasse af forgyldt metal mærket bl.a. echappement a cylindre. Vægt i alt 53 mm. Kassediam. 44 mm. Lommeur af sølv, skive signeret Barlow Geneve. Kassediam. 37 mm. 19. årh.s anden halvdel. Samt senere urkæde af 14 kt. guld, vægt 11 gr. (3)

Gulduret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Sølv lommeuret fremstår defekt, skive let anløbet, kædering udskiftet.

Varia, 24. januar 2019

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK