1421/​7177

3 danske sabler: officerssabel M/1858 med nysølvfæste og ca. 79 cm. lang enægget klinge mærket P. D. LüNRSCHLOSS SOLINGEN på brystet i jernskede med 2 bæreringe. Kurvens overside er mærket HØST - antagelig for Johan Ditlev Høst 1818–1882, embedskårde med perlemorsgreb, nedadbøjet stikplade hvorpå rigsvåbnet 1819–1903, ca. 75 cm. lang tveægget forniklet og fint ætset klinge i sort læderskede med to messingbeslag, samt spinkel søofficerssabel M/1849 med ca. 69,5 cm. lang forniklet klinge mærket C. J. FYRWALD & CO KJØBENHAVN i sort læderskede med et beslag bevaret. (3)

Den første har mørkt jern, den anden lidt slidt skede og den tredie har klinge med afslidt nikkel, knækket skede, der mangler to beslag.

Våben, 25. maj 2014

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

11 bud

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK