1703/752
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Guldklokke”. Et sæt på fire pendler af grønlakeret metal, indvendigt hvidmalede. Model A 330. Udført hos Louis Poulsen. H. 20. Diam. 14,5. (4)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginal grøn lakering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
12 bud