1947/​592
Hans J. Wegner: “Ry 20”. Skænk af teak, underdel med seks skuffer, overdel med to skydelåger. H. 180. B. 180. D. 52.

Be­skriv­el­se

“Ry 20”. Skænk af teak, underdel med seks større og mindre skuffer, overdel med to skydelåger. Tegnet 1954. Udført og stemplet hos Ry Møbler, 25. Feb. 1955. H. 180. B. 180. D. 52.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 10–11, november-december 1954.

Litteratur: Bygge og Bo, december 1954, s. 53.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte vandskjolder.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag