2108/526
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-personers sofa med seks ben af mahogni, ryg, sider samt løs hynde betrukket med rødt skind. Model 2214. Udført og mærket hos Fredericia Furniture, 2002. H. 80. L. 150. D. 78.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Forben falmet.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag