2138/788
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
Stor, firsidet vase af stentøj dekoreret med grønlig, let transparent glasur. Sign. PL-S, 309. Udført hos Palshus, Denmark. H. 29. L. 18. B. 16,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud